Przejdź do treści
Strona główna - News - Jak działa żelazo?

Jak działa żelazo?

  Jak działa żelazo w organizmie

  W jaki sposób żelazo działa w naszym organizmie?

  Żelazo jest składnikiem wielu enzymów znajdujących się w komórkach. Jon żelaza stanowy składnik zwłaszcza tych enzymów, które uczestniczą w transporcie tlenu. Znajduje się też w enzymach uczestniczących w syntezie DNA.

  Żelazo wchłania się w początkowym odcinku jelita cienkiego. Wchłanianie żelaza jest regulowane na poziomie jelita. W przypadku niedoboru tego mikroelementu w organizmie, wchłanianie jelitowe zwiększa się. Żelazo jest następnie wiązane z białkami osocza i transportowane tam, gdzie jest w danej chwili potrzebne. Największa ilość żelaza w organizmie (65%) stanowi element strukturalny hemoglobiny – barwnika krwinek czerwonych, odpowiedzialnego za transport tlenu.

  Hemoglobina to białko, które w centrum swojej struktury posiada jon żelaza (Fe2+). Struktura tego kompleksu pozwala na nietrwałe wiązanie 4 cząsteczek tlenu. Do wiązania cząsteczek tlenu z hemoglobiną dochodzi podczas przepływu krwi wokół pęcherzyków płucnych. Kiedy natomiast natleniona krew znajdzie się w naczyniach włosowatych tkanek, w obecności obniżonego pH wywołanego spadkiem stężenia tlenu, od hemoglobiny odłączone zostają cząsteczki tlenu.

  Obecność żelaza w cząsteczce hemoglobiny pozwala na zmiany kształtu tego białka w taki sposób, aby ułatwić związanie cząsteczek tlenu. Po związaniu cząsteczek tlenu kolor hemoglobiny zmienia się na jasną czerwień. Hemoglobina bez przyłączonych cząsteczek tlenu ma kolor bordowy.

  Lifeup Ferro – źródło żelaza dla Ciebie!

  Lifeup Ferro