Przejdź do treści
Strona główna - News - Niedobór żelaza

Niedobór żelaza

  Opakowanie Lifeup Ferro i niedobór żelaza

  Niedobór żelaza – czy to “tylko” anemia?

  Żelazo jest mikroelementem zawartym w cząsteczkach wielu białek organizmu – najważniejsze z nich to białka łańcucha oddechowego w mitochondriach oraz hemoglobina w erytrocytach. Obecność żelaza w tych białkach jest niezbędna do wiązania i przenoszenia cząsteczek tlenu.

  Wchłanianie żelaza jest regulowane w jelicie cienkim. Jest ono magazynowane w połączeniu z białkami osocza i zużywane do produkcji hemoglobiny w szpiku kostnym.

  Niedobór żelaza skutkuje ograniczeniem erytropoezy – procesu produkcji prawidłowych krwinek czerwonych. Anemię definiujemy, jako spadek stężenia hemoglobiny we krwi poniżej 7-8 g/dl. Może ona być związana ze spadkiem ilości erytrocytów (krwinek czerwonych) lub spadkiem stężenia hemoglobiny w ich wnętrzu. W efekcie spada zdolność krwi do transportowania tlenu z płuc do komórek.

  Objawy anemii zależne są od tempa spadku stężenia hemoglobiny oraz od wartości stężenia hemoglobiny. Niedobór żelaza jest najczęstszym niedoborem pokarmowym. Zbyt niskie stężenie tego mikroelementu w organizmie objawia się najczęściej w okresie zwiększonego zapotrzebowania: podczas szybkiego wzrostu u dzieci, u kobiet podczas ciąży lub karmienia piersią, a także w związku z utratą krwi: przy obfitych miesiączkach, krwawieniu z przewodu pokarmowego lub u krwiodawców. Przyczyną niedoboru żelaza może być zmniejszone wchłanianie żelaza w przewodzie pokarmowym. Niedobór żelaza może wynikać z wyłączenia z diety składników bogatych w żelazo. Narażone są na to zwłaszcza osoby stosujące dietę bezmięsną w niewłaściwy sposób.

  Niedobór żelaza wpływa na działanie całego organizmu. Poza anemią skutkuje niedoborem odporności, spadkiem wydolności organizmu, niedoczynnością narządów wydzielających hormony.

  Niedobór żelaza wywołujący anemię objawia się przyspieszeniem akcji serca, trudnościami z koncentracją, nietolerancją zimna, spadkiem libido, zatrzymaniem miesiączki u kobiet. Ostatecznie niedobór żelaza może spowodować zagrożenie dla naszego życia.

  Wzbogacanie diety o preparaty żelaza pozwala uniknąć niedoborów tego mikroelementu. Poznaj Lifeup Ferro!

  www.lifeup.pl

  Lifeup Ferro